• Aktivity ZŠ 2016/2017

•

Dňa 5.októbra 2016 sme v Bratislave dostali medzinárodný certifikát a vlajku zelenej školy.

Dostali sme aj jablkový mušt, s ktorým sme si slávnostne pripili.

Rozhlasová relácia

Milí spolužiaci,

ako iste viete, minulé dva školské roky sme boli zapojení do projektu "Zelená škola". Téma bola ODPAD. Na tému odpad sme na našej škole našli veľa nedostatkov. A tie sme sa počas týchto dvoch rokov snažili odstrániť. V okolí školy napríklad vyrástli kompostovisko na bioodpad a políčko, ktoré sme minulý školský rok aj využili. Ak sa pamätáte, na Deň Zeme sme mali na školskom dvore stanovištia, kde sme sa učili správne triediť odpad a tiež súťaž o najkrajší odev z odpadových materiálov. V triedach sme zaviedli koše na triedený odpad. Boli sme sa pozrieť v separačnom stredisku v LM, kde vytriedený odpad balia a posielajú tam, kde sa z neho opäť niečo vyrobí.

Potom, na konci dvojročného obdobia prišli na našu školu dve kontrolórky, aby skontrolovali, či sme všetko urobili správne. Neskôr to vyhodnotili a usúdili, že sme všetko dodržali. Dňa 5.októbra 2016 sme tri žiačky s p.uč. Zvarovou absolvovali výlet do Bratislavy. Išli sme prevziať medzinárodný certifikát a vlajku Zelenej školy. Okrem toho nás tam pohostili zdravými pochúťkami a dostali sme nejaké drobné darčeky, napríklad odznáčiky, ktoré máte v každej triede na nástenke. Ak by ste sa chceli pozrieť na certifikát, visí na stene pred riaditeľňou a vlajku ste si už asi všimli na dolnej chodbe.

Keď už sme tá ZELENÁ ŠKOLA, chceme Vás poprosiť, aby sme spolu všetci neboli ľahostajní, ale ohľaduplní k nášmu životnému prostrediu a mohli tak byť príkladom pre ďalších.

A teda aby sme sa naďalej v triedení odpadu zlepšovali, od budúceho týždňa začneme opäť s kontrolovaním a bodovaním toho, ako triedite. Prváčikovia, ktorí to ešte nevedia, sa nemusia báť, starší žiaci zo Zelenej školy ich to čoskoro prídu naučiť.

Chceme Vám tiež oznámiť, že sme sa zapojili do ďalšej témy v projekte Zelená škola. Je to téma ZELEŃ A OCHRANA PRÍRODY. Už máme nejaké nápady, ako vylepšiť areál našej školy, ale ak by ste mali nejaký dobrý nápad aj vy ostatní, alebo niečo, čo sa Vám naopak nepáči, môžete nám to napísať a vhodiť do SCHRáNKY DôVERY na hornej chodbe.

Ďakujeme Vám za pozornosť a pozdravujeme všetkých priateľov prírody a životného prostredia medzi vami. Dopočutia!

Ako sme učili prvákov triediť odpad

Starší žiaci zo Zelenej školy si pripravili pre prváčikov názornú prezentáciu (viď nižšie) o tom, ako správne triediť odpad a na čo je to dobré. Prváčikovia boli veľmi pozorní, vnímaví a pekne spolupracovali. Nakoniec si dvaja dobrovoľníci vyskúšali roztriediť pripravenú kopu odpadkov do tých správnych košov, čo sa im s malou pomocou ostatných spolužiakov aj podarilo.

Takže pri najbližšej kontrole triedenia už naša hliadka skontroluje aj prvákov.:-)

Ako_triedit_odpad_-_pre_prvakov.pptx

Lesné koberce

Naši prvostupniari tvorili takéto krásne obrazy z prírodnín:

Vianočná burza 2016

Aj na našej pravidelnej vianočnej burze sme sa snažili ukázať ako priatelia životného prostredia a šiestaci predávali okrem vianočných predmetov aj vlastnoručne ušité plátené tašky.

Jarné práce

Vysádzanie stromčekov

Konečne sa počasie trochu umúdrilo, slnku sa podarilo na dlhšie odohnať dážď a tak sme sa mohli dať do práce a začať s tvorbou náučného parčíka. Žiaci deviataci a siedmaci v prvom májovom týždni

vysádzali rôzne druhy lesných stromčekov, za ktoré sa môžme poďakovať ochotnému ockovi p. Šimkovi. Deti z kolégia Zelenej školy pripravili už pred tým plán výsadby a vykolíkovali vysádzanú plochu.

Vyrobili aj informačné ceduľky s názvami drevín.

Ilustračné foto, ďalšie v galéri: