Koordinátor prevencie

        •  

          _____________________________________2024/2025_______________________________________

          Jún 2025. Záver dlhodobých preventívnych programov.
          Triedy 1.,2.,3.,4.,5.,6.,9. postupne končili dlhodobé programy. 
          SCPP v Ružomberku, preventistka PaedDr. Mariana Hanková

          V záverečných hodinách sa venovali zhrnutiu, vyhodnoteniu, radostiam, aj nezodpovedaným otázkam.Pri mnohých témach žiaci dostali domov pracovné listy, pri ktorých sa mali spolu so svojimi rodičmi zamyslieť nad obsahom, možno tú tému spolu prediskutovať, spoznať sa. Pravidelne si pripomínali pravidlá, ktoré boli počas roka v triede na viditeľnom mieste. Súčasťou každého modulu bol príbeh, aktivity aj spätná väzba. 

          9.roč. CÍTIM SA BEZPEČNE. Zhrnuli si, ako budú ďalej v živote pokračovať s nadobudnutými vedomosťami v sociálnej oblasti. 

          6.roč. aj 5.roč. BUĎ SÁM SEBOU. Sebaprijatie, budúcnosť sa začína už dnes, nájdi si šťastné miesto, opis kamarátov, ako sa mať rád. Získanie zdravej sebaúcty so zreteľom na vnímanie vlastného tela, uvedomenie si svojich silných a slabých stránok, aj význam zdravého životného štýlu.

          4.roč. SI JEDNOTKA. Upevniť si všetky získané poznatky o sebaúcte, sebavedomí, pocitoch a myšlienkach. Plány do budúcnosti. Získanie zdravej sebaúcty so zreteľom na vnímanie vlastného tela, uvedomenie si svojich silných a slabých stránok, význam zdravého životného štýlu. 

          3.roč. KAMARÁTI JABĹĆKA. Zamyslenie sa nad tým, čo sa počas roka naučili. Ako sa vyrovnať so sklamaním, ako zvládať obavy, dohoda pri aktivitách. Tvorba scénok, ale aj ovocného šalátu. 

          2.roč. ZIPPYHO KAMARÁTI. Rozvoj sociálnych a komunikačných zručností, vyjadrenie emócií, solidarita, súcit, obetavosť, tolerancia, empatia voči druhým aj sebe samému. 

          1.roč. KOZMO A JEHO DOBRODRUŽSTVÁ. Ukotvenie najdôležitejších posolstiev. V závere prešli vesmírnymi planétami, aby si pripomenuli, čo sa na ktorej naučili. 

          Koordinátor prevencie, Hričáková

          ___________________________________________________________________________________________

          28.5.2025 žiaci 8. a 9. ročníka absolvovali primárnu prevenciu na tému látkové a nelátkové závislosti pod odborným vedením pracovníkov CPP v Okoličnom (Mgr. Glutovej, Mgr. Belopotockého).

          Podrobne si vysvetlili príčiny a dôsledky závislostí , vplyv dopamínu. V skupinách sa zamysleli nad tým, prečo mladí ľudia experimentujú, a čo potom nasleduje. Úlohou bolo zamyslieť sa aj nad jednotlivými postrehmi, a uvedomiť si vážnosť vplyvu na zdravie a správanie po požití návykových látok.

          ___________________________________________________________________________________________

          30.4.2025 kpt. JUDr. POLJAKOVÁ Anna, MV SR, realizovala na 1.stupni, v každej triede samostatne, besedu na tému: Doprava v kocke, dopravná výchova.

          Žiaci si tak ako minulého roku, aj tentokrát pripomenuli kto je účastníkom cestnej premávky, aké sú základy bezpečného správania sa na ceste najmä v úlohe cyklistu a aké pre chodca. Zdôraznili si dôležitosť prilby pri jazde na bicykli, bezpečný čo najkratší prechod cez cestu. Pomenovali si nebezpečné nástrahy, a riešenie prípadných kolízií. Žiaci pozorne počúvali, veľa sa zapájali, téma je pre ne stále zaujímavá. V závere si pomenovali najdôležitejšie dopravné značky, ktoré si hravou formou môžu opakovať.

          ___________________________________________________________________________________________

          Prevencia - dlhodobé programy
          Priebeh dlhodobých preventívnych programov v 1.- 9.roč. realizované: Preventistkou/zástupcom SCPP v Ružomberku, PaedDr. Marianou Hankovou.

          1.roč: Kozmo a jeho dobrodružstvá - prevencia násilia, agresivity, šikanovania, intolerancie : žiaci sa učili napríklad o rozdielnosti a inakosti medzi sebou, o tom, že nie vždy môžu mať všetko čo chcú, že keď sa nebudú biť, ale rozprávať, môžu sa spolu hrať a byť veselé, o prijímaní všetkých v triede ako rovnocenných partnerov, spoločným úsilím a spoluprácou môžu dosiahnuť viac.
          2.roč.: Zippiho kamaráti - žiaci sa učili hľadať vlastné riešenia problémov, a tým sa stávajú lepšie pripravenými na zvládanie životných nástrah. V jednotlivých moduloch sa venovali napríklad témam o komunikácii, jej zlepšovaniu, počúvaiú, ako povedať, čo chcú. Pri vytváraní priateľstva ako si udržať priateľa, vyrovnanie sa so stratou a osamelosťou, riešenie nezhôd s kamarátmi.  pri riešení konfliktov sa učili rozpoznať dobré riešenie, šikanovanie, ako pomôcť druhým. V téme ako sa vyrovnať so stratou a zmenou sa oboznámili , že strata je súčasťou života, precítili témy ako smrť a cintorín, tiež zvládanie problémov, adaptovanie sa na nové situácie. 
          3.roč. Kamaráti jabĺčka - žiaci sa učili počúvať aj povedať čo chcú, ako sa správať v ťažkej situácii, precvičiť si zručnosť empatie, a tvorenia priateľstiev. V téme riešenia problémov sa oboznámili kto môže pomôcť, čo je šikanovanie, tvoriť stratégie pre vyrovnávanie sa s problémami, poskytnúť ale aj hľadať pomoc v ťažkých situáciách. Ako sa vyrovnať so zmenami , sklamaním a stratou, ako zvládať obavy. 
          4. roč. Si jednotka!  - žiaci si precvičovali témy napríklad o sebaúcte, čo sa im na nich páči, čo je pre každého dôležité, ako sebaúctu podporiť, kedy sa cítia skvelo a kedy mizerne, čo s tým robiť, hľadať spoločné znaky s kamarátom. Ovládanie nepríjemných myšlienok, hľadať skutočný dôvod trápenia, hľadať radosti aj v maličkostiach. Starostlivosť o seba, dýchacie cvičenia, uvoľnenie sa, hľadanie silných stránok, nebáť sa nesúhlasiť alebo zmeniť názor, mať priestor, kde sa dobre cíti. 
          5.a6.roč. Buď sám sebou  - Od sebaúcty cez jedinečnosť, ku pocitom byť v cudzej koži. Vyjadriť svoju osobnosť, čo má najradšej na sebe, uplatniť kreativitu a fantáziu, utíšiť nepokojnú myseľ, uvedomiť si, kde sa porovnáva sa s ostatnými. Vyjadriť sa po svojom, cez staraj sa o seba, až po sebaprijatie. Vedieť vyjadriť názor, keď sa niečo nepáči, je nepríjemné, ale aj prejaviť pocity radosti, prijať výzvu. Nebáť sa prejaviť emóciu, počúvať samého seba. 
          9.roč. Cítim sa bezpečne - program, kde sa  žiaci venovali téme bezpečia v prostredí, sebaprijatia, ale aj prijatia druhých. Porozumeniu inakosti a rozdielnosti. Venovali sa tiež témam mladých, ich záujmom, radostiam ale aj starostiam, a vytváraniu bezpečného okolia. Koordinátor prevencie Hričáková

          ___________________________________________________________________________________________

          24.4.2025 Dopravná výchova v MŠ.

          Kpt. JUDr. Poljaková Anna, preventista v rámci Žilinského kraja, realizovala aktívnu besedu s deťmi v materskej škole, kde sa pomocou rôznych pomôcok, a najmä aktívnym hraním na dopravné prostriedky učili základom dopravnej výchovy. 

          ___________________________________________________________________________________________

          24.-28.3.2025  Prevencia prepojená s čítaním.

          Deti MŠ a žiaci ZŠ 1.- 9.roč.sa v termíne od 24. do 28. marca 2025 zapojili do 16.ročníka Celoslovenského detského čitateľského maratónu “Čítajme si…2025″  .

          Tento projekt bol vytvorený s cieľom po 1.:  podporiť deti a mládež v ich osobnostnom raste, v zmysluplnom trávení voľného času, v rozvoji čitateľských návykov, podpore záujmu o literatúru a čítanie, podpore myšlienky inklúzie a integrácie, ale aj po 2.:  ako získať pomoc v ťažkých chvíľach, zvýšiť informovanosť o bezplatnej, anonymnej a nonstop dostupnej pomoci prostredníctvom Linky detskej istoty 116 111, 116 000, kde deti, mládež ale i dospelí môžu nájsť potrebnú podporu a pomoc v prípade, že ju budú potrebovať.

          Do Projektu "ČÍTAJME SI..."   sa v roku 2025 zapojilo rekordných viac ako 177 000 detí a mladých ľudí z viac ako 1 000 škôl, knižníc, klubov, centier a ďalších inštitúcií po celom Slovensku, a číta sa v 23 jazykoch. Organizátorom je Linka detskej istoty, n. o., v spolupráci s partnermi, pričom tento rok je realizovaný s významnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky,  a záštitu nad ním prevzal minister školstva pán Tomáš Drucker.

          www.ldi.sk       https://www.youtube.com/watch?v=9TP-Ru3iyNw&t=11s

          PRIEBEH PODUJATIA v našej MŠ aj ZŠ V úvode podujatia sme začali prieskumom na tému šikanovania a to krátkymi videami o „Čo je šikanovanie“ a “Čo sa udeje, ak zavolám na Linku detskej istoty?” Následne žiaci vyplnili anonymný dotazník. Počas týždňa čítali knihu/časopis podľa výberu učiteľa.  Čítanie nahlas sa presúvalo zo žiaka na žiaka. Zapísali sa do prezenčnej listiny aj na plagát Linky detskej istoty (LDI), dostali záložku, brožúrky s informáciami o LDI.

          Žiaci našej školy čítali v 3 jazykoch – slovenskom anglickom aj nemeckom, čítali na rôznych miestach, rôznym spôsobom, s podmienkou, že čítali nahlas. Tento maratón nám podporil aj rodič, mamička, ktorá žiakom v ich triede čítala nahlas, aj so žiakmi besedovala.  

          __________________________________________________________________________________________

          Január - jún 2025 Dlhodobé preventívne programy v 1. - 9.roč. 

          V šiestich triedach základnej školy od januára do júna prebiehajú PREVENTÍVNE SKUPINOVÉ AKTIVITY A PREVENTÍVNE PROGRAMY PRE ZŠ, ktoré realizuje 1 x do týždňa v každej z tried

          SÚKROMNÉ CENTRUM PORADENSTVA A PREVENCIE LOGOHRA v RUŽOMBERku.

          Na 1. aj 2.stupni prebiehajú dlhodobé preventívne programy, ktoré sú zamerané na:

          KOZMO: Prevencia násilného správania detí. Program sprevádza kozmonaut KOZMO, ktorý lieta z planéty na planétu a stretáva sa s mnohými druhmi nevhodného správania sa. Kozmo využíva KOZMOsvetlo ktorý slúži na tréning identifikácie rôznych foriem násilných prejavov a poskytuje priestor na nachádzanie pozitívnych stratégií pre ich riešenie.

          ZIPPYho kamaráti: Pod záštitou Ligy za duševné zdravie. Deti sa prostredníctvom lúčneho koníka ZIPPYHO postupne oboznamujú s pocitmi, efektívnou komunikáciou, vzťahmi s rovesníkmi a súrodencami, požiadaní o pomoc, pomoci sebe aj druhým, stratégií zvládania aj riešenia problémov a záťažových a nových situácií. 

          KAMARÁTI JABĹČKA: pod záštitou Ligy za duševné zdravie, a OZ Zippy. Prostredníctvom škrečka JABĹČKA sa deti zoznamujú s témami: pocity, komunikácia, priateľstvo, riešenie problémov, zmeny, zamyslenia sa, ale aj domáce aktivity.

          SI JEDNOTKA! Situácie, ktoré vplývajú na sebaúctu, čas kedy si deti uvedomujú svoje telo, porovnávajú svoj vzhľad, stretávajú sa so sociálnymi médiami, cítia možno tlak zo strany rovesníkov.  Strašidielko KUKI ukazuje rôzne situácie a aktivity, ktoré pomôžu dieťaťu dozvedieť sa o sebe veľa zaujímavých vecí, zvýšiť sebadôveru, mať sa rád.

          BUĎ SÁM SEBOU: o sebaúcte, nadobúdaní sebadôvery, pozitívneho vzťahu k vlastnému ja.. Strašidielko SVETIELKO pomáha ukázať na rôzne situácie a aktivity, ktoré deťom pomôžu objaviť silné stránky, ako si veriť a pochopiť, že hodnota každého človeka je rovnaká. 

          ________________________________________________________________________________________

          29.1.2025 Okresné riaditeľstvo PZ v Lip. Mikuláš, kpt. JUDr. Poljaková Anna, preventista v rámci Žilinského kraja, realizovala tieto besedy: 

          3. a 4. roč samostatne Primárna prevencia šikanovania, vandalizmu

          9.roč. Primárna prevencia Bezpečný internet

          __________________________________________________________________________________________

          November 2024 v 7. a 8.triede CPP Okoličné realizoval počas troch stretnutí preventívny program pod názvom "Podpora vzájomných vzťahov v triednom kolektíve." 

          Žiaci pod odborným vedením pracovníkov CPP (Mgr. Glutová, Mgr. Belopotocký ) sa venovali sebapoznaniu, aktivitám na podporu spolupráce, motivácii k zmene správania. Spolu si v závere vyhodnotili a zhrnuli, čo z naučeného a hlavne aktívne prežitého žiaci vedia používať v bežnom živote. Všetky materiály žiakom ostali v triedach, aby si ich mohli každý deň pripomínať, a postupne zaraďovať do bežných dní.

          __________________________________________________________________________________________

          8​.11.2024 Okresné riaditeľstvo PZ v Lip. Mikuláš, kpt. JUDr. Poljaková Anna, preventista v rámci Žilinského kraja, realizovala tieto besedy: 

          _____________________________________2023/2024_______________________________________

          Október -  jún 2024 SCŠPP ​v Ružomberk​u celoročný program pre 3.roč.

          SCŠPP realizovalo ​počas šk.roka​ 24 stretnutí v 3.roč. preventívny programu "Kamaráti Jabĺčka"​, ktorý je zameraný na podporu emocionálnej pohody detí. Deti sa spoločne so škrečkom Jabĺčkom učili prostredníctvom vlastnej skúsenosti o spoznávať a hovoriť o svojich pocitoch, komunikácií, priateľstve, riešení konfliktov a o vyrovnávaním sa so stratou a zmenami. Deti počas programu usilovne pracovali, boli aktívne. Veríme, že preventívny program pôsobil pozitívne a obohatil deti vo viacerých oblastiach aj o nové skúsenosti.

          V závere dostali  ocenenie, ako to výborne zvládli. Žiaci povedali o tomto programe: Hrali sme sa skvelú hru: "Jabĺčkofón". POčas aktivít nás sledoval ježko Jabĺčko, a ten nás veľa naučil. Napriklad: Učili sme sa ako riešiť problém v triede, ako pomôcť niekomu, kto je smutný. Že máme byť dobrí k druhým. Každý má mať aspoň jedného kamaráta. Každý je iný. Máme sa rešpektovať. Hovorili sme, čo by sme chceli, a čo nám vadí. Aj sme sa naučili, aj sme sa zabavili. 

          _________________________________________________________________________________________

          21.6.2024 RUVZ v Lip.Mikuláši vykonalo pre zamestnancov školy preventívnu prevenciu v oblasti zdravia. 

          Poradne zdravia poskytujú služby prostredníctvom odborných pracovníkov, ktorí zabezpečujú preventívne vyšetrenia a poradenstvo podľa individuálnych potrieb záujemcov, so  zameraním o vlastné zdravie, poznávanie zdravotných rizík a prevenciu chronických neinfekčných chorôb, a to najmä srdcovo-cievnych (vysoký krvný tlak, srdcová či mozgová príhoda), chorôb látkovej premeny (obezita, cukrovka, poruchy metabolizmu tukov) a chorôb nádorových. Poradenstvo vychádza z vyšetrenia hlavných rizikových faktorov, ktoré súvisia so spôsobom života a odporúčaní v oblasti úpravy životného štýlu podľa individuálnych potrieb záujemcov.  

          Záujem o túto službu bol vysoký, nestihli sme všetkých pretestovať, preto predpokladáme, že v prevencii budeme pokračovať aj budúci školský rok.  

          ___________________________________________________________________________________________

          24.5.2024 ZŠ 1.stupeň Deň mlieka

          Pedagógovia 1.stupňa v spolupráci s Podporným tímom realizovali aktivity na podporu zdravého životného štýlu, ochutnávkou podporiť  konzumáciu mliečnych výrobkov, a chut vypit aj iné ako klasicke druhy mlieka.

          ___________________________________________________________________________________________

          22.4.2024 CPP z Okoličného realizovalo na 2. stupni počas dvoch vyučovacích hodín tieto programy:  

          - 6. roč. Mgr. Glutová realizovala druhé stretnutie s témou Rozvoj komunikačných stretnutí.

          Najprv zhrnuli aktivity z predchádzajúceho stretnutia, konkrétne aktivitu „Slová, ktoré ma potešia.../ Slová, ktoré ma zrania...“  

          Nasledovali:1/ Neverbálna komunikácia. Za použitia neverbálnej komunikácie boli rozdelení do náhodných skupín a následne v nich pracovali za použitia neverbálnej komunikácie. Dôraz bol kladený na spoluprácu a rešpekt.

          2/ Verbálna komunikácia. Aktivita v náhodne vytvorených skupinách. Potrebná vzájomná komunikácia, spolupráca, rešpekt...Dôraz kladený na efektívnu vzájomnú komunikáciu, spoluprácu a rešpekt

          3/ Ja výrok. Nácvik komunikačnej techniky. Aktivita realizovaná individuálne.

          - 7. roč. Mgr. Frajtová realizovala v triede primárnu prevenciu na tému vzájomné vzťahy.

          1.Aktivita: Môj odvážny dom, kde si žiaci tvorili svoj dom, svoje bezpečné miesto, svoje stratégie zvládania problémov.

          2. aktivita. Práca s kartami: Emócie – obrázkové karty a Život je život – aktuálne chápanie vzťahov v triede/ kedy mi je dobre, kedy mi tu nie je dobre a aké emócie prežívam

          - Apríl - Máj 2024 6. a 7.roč. v ZŠ – triedny dotazník na zisťovanie klímy triedy: triedne učiteľky formou dotazníka zisťovali, ako sa žiaci cítia v triede, zisťovali formu ohrozenia, prejavy šikanovania. Na základe výstupu z týchto dotazníkov sme informovali pracovníčky z CPPp v Okoličnom a dohodli si ďalšiu spoluprácu v konkrétnych triedach na formovanie pozitívnej klímy tried.

          ___________________________________________________________________________________________

          17.4.2024  Pravidlá cestnej dopravy s kpt. JUDr. POLJAKOVÁ Anna, MV SR.

          - V MŠ  V triede Lienok  overovali vedomosti z pravidiel cestnej dopravy s p. Poljakovou.  .

          - V ZŠ Žiaci 1. roč. sa zoznamovali s dopravnou výchovou, Hranie sa na chodcov, vodičov aj semafor zo začiatku žiakom pripomínalo hru, avšak museli si uvedomiť, aké je dôležité, aby chodil každý po svojej strane cestnej komunikácie bezpečne, aby sa správne pozreli, dali si prednosť, a dodržiavali bezpečnosť.

          ___________________________________________________________________________________________

          17.4.2024 Správanie v triede, primárna prevencia k šikanovaniu, kpt. JUDr. POLJAKOVÁ Anna, MV SR

          Žiakom 2. a 3. roč. vytvorila besedu na tému správania v triede, škole, medzi rovesníkmi. Téma správania zo začiatku pôsobila na žiakov ako samozrejmá a jednoduchá. Tiež si však uvedomili, aké dôležité je dodržiavať pravidlá slušného a ohľaduplného správania sa, aby si medzi sebou neubližovali, aby nedošlo k šikanovaniu, a iným vážnym priestupkom, ktoré sa už ťažko riešia. Ďakujeme p. policajtke, ako žiaci oslovovali p.Poljakovú, za poukázanie dôležitosti tém. 

          ___________________________________________________________________________________________

          13. a 15.2.2024 RUVZ v Lip.Mikuláši realizovali v našej škole tieto aktivity: 

          - V 1. a 2. roč pod odborným vedením p. Slabejovej bola uskutočnená Zdravotno –  výchovná aktivita o stomatohygiene , zameraná na prevenciu zubného kazu, edukáciu správnej hygieny dutiny ústnej, správnej techniky čistenia detských zúbkov.

          - V 3.a 4.roč. to bola zdravotno – výchovná aktivita o zdravom životnom štýle školáka, zameraná na význam nutrientov vo výžive dieťaťa, riziko vzniku obezity z nadmernej konzumácií vysoko kalorickej stravy, význam pohybu a pitného režimu pre školáka, školské tašky a ich vplyv na postulárne zdravie, nadmerná konzumácia energetických nápojov ako riziko vzniku srdcovo – cievnych ochorení.

          Deťom bol zároveň poskytnutý edukačný materiál v oblasti zdravého stravovania, pohybu a pracovné listy na tému stomatohygiena.

          ___________________________________________________________________________________________

          7.2.2024 CPP v Okoličnom realizovali v našej škole tieto besedy:

          - V 5. a 6.roč: Cieľom aktivít bolo pomenovať žiadúce správanie, komunikáciu a z toho vyplývajúce pocity - farebná strana a nežiadúce správanie, komunikáciu a z toho vyplývajúce pocity - čierna strana. A z tejto čiernej strany si žiaci pod odborným vedením p. Glutovej vyvodili pojem "šikanovanie" a rozprávali  sa o dôsledkoch a príčinách tohto nežiaduceho javu. 

          - V triedach 8.a 9.roč. prebehla špecifická primárna prevencia zameraná na závislosti. Žiaci sa oboznámili s termínmi závislosť (čo je to, aké sú príčiny a prejavy), delenie  a rozobratie závislosti  látkových a nelátkových. Pod odborným vedením p.Frajtovej rozprávali o svojich cieľoch do budúcnosti a o vyjadrovaní pocitov. Cieľom prednášky bolo, aby si žiak uvedomil zdravotné a spoločenské dosahy závislosti, bol spôsobilý stanoviť si svoje ciele do budúcnosti a bol schopný vyjadrovať svoje pocity vhodným spôsobom a tak predchádzať závislostiam.

          ___________________________________________________________________________________________

          Október: Mesiac kybernetickej bezpečnosti.  „Kybernetická bezpečnosť je zdieľaná bezpečnosť“ v hesle: „Uvažuj skôr, než klikneš.“  7. ročník.  Túto tému prebrala so žiakmi vyučujúca informatiky, Mgr. Hričáková, podľa e—učebnice Akadémia Alexandra.

          Téma: Online komunikácia. Žiaci 7.ročníka sa oboznámili s podtémami:

          1. Možnosti četovania, jeho výhody, nevýhody v jednotlivých programoch, ktoré umožňujú chatovanie fungujúce v počítačoch aj na mobiloch.Pri výbere chatu, ktorý budeš používať, je potrebné zamyslieť sa nad ich bezpečnosťou, spôsobom, ako získavať kontakty, resp. sa stávať súčasťou kontaktov iných ľudí. A v neposlednom rade nad účelom ich využívania. Stráviť hodinu posielaním nálepiek sa asi len ťažko dá označiť za zmysluplnú a obohacujúcu konverzáciu.

          2. Potenciálne riziká a ich riešenía: Ak sa žiak baví s ľuďmi, ktorých osobne nepozná, vždy veľmi riskuje! Tieto osoby majú rôzne motivácie a ani jedna nie je pre žiaka dobrá:

          - vydieranie - sexuálny vzťah s deťmi/pedofília - únos.

          Riešenie: - Vyhýbať sa verejným chatovacím priestorom, nedovoliť cudzím ľuďom, aby žiaka oslovili, komunikovať len s ľuďmi, ktorých pozná osobne, nezverejňovať o sebe žiadne osobné informácie . ..- Ak si sa predsa len dostane do niektorej zo situácií, oznámiť to rodičom alebo niekomu zodpovednému dospelému, voči ktorému má dôveru.

          3. Bezpečnosť. Ak sa chce o bezpečnom správaní sa na internete dozvedieť viac, prípadne hľadá spôsob, ako pomôcť sebe alebo niekomu druhému, môže si pozrieť napríklad stránky uvedené v záložke Odkazy na stránky pomoci.

          Bezpečnosť. Ak sa chce o bezpečnom správaní sa na internete dozvedieť viac, prípadne hľadá spôsob, ako pomôcť sebe alebo niekomu druhému, môže si pozrieť napríklad stránky uvedené v záložke Odkazy na stránky pomoci.

          ________________________________________________________________________________________

          5. – 9.ročník v ZŠ na Triednický hodinách triedne učiteľky priebežne pustili ilustračné videá: Kyberšikana - urážanie  nadávky, kyberšikana, video pre starších žiakov. Zdroj: www. Osobný údaj.sk , následne na tieto témy diskutovali.

          __________________________________________________________________________________________

          3.10.2023 Okresné riaditeľstvo PZ v Lip. Mikuláš, kpt. JUDr. Poljaková Anna, preventista v rámci Žilinského kraja, realizovala tieto besedy: 

          - 5.roč. - Bezpečný internet,

          - 6.roč.- Šikanovanie a násilie na školách ,

          - 7.roč.- Látkové a nelátkové závisloti,

          - 8.roč.-Trestnoprávna zodpovednosť mladistvých,

          - 9.roč. - Bezpečný internet.

          ________________________________2022/2023___________________________________________________

          Jún 2023 - Obchodovanie s ľudmi.

          Realizované pre 8. a 9. roč., formou prednášky z CPPP Okoličné, Mgr. Frajtovou.

          ___________________________________________________________________________

          Apríl 2023- Prevencia užívania tabakových výrobkov.

                             Realizované pre 8. a 9.roč. v spolupráci s RUVZ, MUDr. Benkovou Ľ.

                        - Prevencia  nadmerného užívania alkoholu.

                               Realizované počas vyučovania vyučujúcou biológiu.

          ___________________________________________________________________________

          Apríl 2023 -  Zdravie, Deň mlieka – zdravá výživa. Vyučujúce 1.-4.ročníka

          ___________________________________________________________________________

          Marec:  21. marec 2023 aktivity na podporu vzájomných vzťahov v triednych kolektívoch

          ___________________________________________________________________________

          Marec 2023 - Tolerancia, s témou Dopravná výchova.

          Prednáška a beseda v triedach, ktoré realizovala, kpt. JUDr. POLJAKOVÁ Anna z Okresného riaditeľstva PZ v L.Mikuláši 

          ___________________________________________________________________________

          Február 2023 Komunikácia - aktivity na podporu vzájomných vzťahov v triednych kolektívoch v 3.,4.,7.ročníku Mgr. Frajtová sociálny pedagóg, a Mgr. Glutová sociálny pedagóg

          ___________________________________________________________________________

          Január 2023 Sebapoškodzovanie

                - Bez drog. Prednáška spojená s besedou pre 8.-9.ročník. Nezisková organizácia "Bez drog".

                - Bez Fajčenia. Prednáška spojená s besedou. RUVZ Lip.Mikuláš pre 8. a 9. roč. 

                - Bez alkoholu. Filmy počas vyučovania.

          ___________________________________________________________________________

          November - február 2022 Preventívny program KOZMO pre 1. a 2. ročník, SCŠPP v Ružomberku

          PREVENTÍVNE AKTIVITY v ZŠ realizoval: Mgr. Sásiková, z SCŠPP v Ružomberku.

          Projekt je zameraný na: na prevenciu pred násilným správaním. „Kozmo a jeho dobrodružstvá“

          je pôvodný slovenský preventívny program, ktorý sa  zameriava na prevenciu detí do 7-8 rokov pred násilným správaním. Cez postavičku kozmonauta Kozma sa deti učia rozpoznávať nevhodné správanie, aby z nich mohli vyrásť dobrí pozemšťania, ktorí sa neposmievajú slabším, nenadávajú si, vedia sa zastať kamarátov, či podeliť sa.

          Preventívny program „Kozmo a jeho dobrodružstvá“ vedie deti hravým spôsobom k empatii,

          vzájomnej spolupráci a rozvíja ich emocionálnu inteligenciu. Celý program je budovaný na

          filozofii nenásilnej komunikácie, ktorá nikomu neubližuje, neškatuľkuje a nikoho nestavia

          do roly obete ani agresora.Autorom preventívneho programu je Centrum Slniečko, n.o..

          Cieľ:  prevencia násilia, agresivity, šikanovania, intolerancie, Forma:zážitková,

          interaktívna, Rozsah:10 stretnutí po 45 minút, stretnutie s rodičmi

          __________________________________________________________

          November 2022  Bezpečnosť. Počítačová bezpečnosť - nástrahy a hrozby.

           Prednáška a beseda v triedach.  Okresné riaditeľstvo PZ v L.Mikuláši , kpt. JUDr. POLJAKOVÁ Anna

           5. - 7. Roč. Bezpečný internet

           8. - 9.roč. Trestná zodpovednosť

           Ilustračné videá: Kyberšikana - urážanie a nadávky. Kyberšikana, video pre starších žiakov.

           Zdroj: www. Osobný údaj.sk

          ___________________________________________________________________________

          Október 2022 Svetový deň potravy FAO. Svetový deň chrbtice

          1. – 4.roč. Zdravá chrbtica, správne sedenie a státie. Hygiena dutiny ústnej

          RÚVZ z L.Mikuláša, MUDr. Ľ. Benková

          ___________________________________________________________________________

          Október 2022 Mesiac kybernetickej bezpečnosti.  „Kybernetická bezpečnosť je zdieľaná bezpečnosť“ v hesle: „Uvažuj skôr,

          než klikneš.“ Najohrozenejšia skupina sú deti a starší.

          Pre 7. ročník podľa e-učebnice informatiky AkademiaAlexandra realizovala vyučujúca Mgr. Hričáková

          Téma: Online komunikácia. Žiaci 7.ročníka sa oboznámili s podtémou:

          1. Možnosti četovania, jeho výhody, nevýhody v jednotlivých programoch, ktoré umožňujú chatovanie fungujúce

          v počítačoch aj na mobiloch.Pri výbere chatu, ktorý budeš používať, je potrebné zamyslieť sa nad ich

          bezpečnosťou, spôsobom, ako získavať kontakty, resp. sa stávať súčasťou kontaktov iných ľudí.

          A v neposlednom rade nad účelom ich využívania. Stráviť hodinu posielaním nálepiek sa asi len ťažko dá označiť

          za zmysluplnú a obohacujúcu konverzáciu.

          2. Potenciálne riziká a ich riešenía:

          Ak sa žiak baví s ľuďmi, ktorých osobne nepozná, vždy veľmi riskuje!

          Tieto osoby majú rôzne motivácie a ani jedna nie je pre žiaka dobrá:

          - vydieranie

          - sexuálny vzťah s deťmi/pedofília

          - únos.

          Riešenie:

          - Vyhýbať sa verejným chatovacím priestorom, nedovoliť cudzím ľuďom, aby žiaka oslovili, komunikovať len s ľuďmi,

          ktorých pozná osobne, nezverejňovať o sebe žiadne osobné informácie . ..- Ak si sa predsa len dostane do niektorej

          zo situácií, oznámiť to rodičom alebo niekomu zodpovednému dospelému, voči ktorému má dôveru.

          3. Bezpečnosť. Ak sa chce o bezpečnom správaní sa na internete dozvedieť viac, prípadne hľadá spôsob,

          ako pomôcť sebe alebo niekomu druhému, môže si pozrieť napríklad stránky uvedené v záložke Odkazy

          na stránky pomoci.

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Svätý Kríž 184
      • 044/ 559 25 34

        Mgr. Janka Cuprová
        riaditeľka školy - 0911 901 345

        Mgr. Ľubica Norisová
        zástupkyňa riaditeľky školy 0948 928 219

        Monika Praštiaková
        ekonómka školy - 0911 901 364

        Bc. Ľudmila Dutková
        zástupkyňa riaditeľky pre materskú školu 0911 992 524
      • Svätý Kríž 184
        032 11 Svätý Kríž
        Slovakia
      • IČO:37810618
      • DIČ:2021640973
    • Prihlásenie