• AMAkids

• AMAKIDS je najväčšia akadémia pre rozvoj intelektu v Európe, ktorá rozvíja intelektuálny potenciál detí už od útleho veku.Pracuje so špeciálnou platformou s hrami, ktoré majú svoj jedinečný dizajn, zvuky a animácie. To deti veľmi baví a prepájanie mozgových hemisfér prebieha hravou a veľmi príťažlivou formou. AMAkids začína pôsobiť aj na LIptove v priestoroch centra FUN FABRIC.

• Výzva o NAJ knihu

• Pri príležitosti Medzinárodneho dňa školských knižníc, ktorý bol 23.10.2023 sme vyhlásili výzvu o  NAJ knihu: najmenšiu, najväčšiu, najťažšiu, najstaršiu, najzaujímavejšiu knihu žiakov a pedagógov našej školy. Účasť bola prekvapivo vysoká, záujem tiež. V našej knižnici sa takto objavili naozajstné exempláre, knihy rôzneho druhu, hodnoty, veľkosti, obsahu. Združovanie kníh prebiehalo počas mesiaca november a v decembri boli knihy vystavené.

O výstavu mali záujem jednotlivé triedy, krúžok Čítankovo, ale aj rodičia. Príjemným spestrením výstvavy bola krátka prednáška pána farára Gdovina, ktorý prítomných, najmä majiteľov kníh, oboznámil s históriou tých historických, naozaj veľmi starých kníh.

Žiaci prejavili veľký záujem o vystavené knihy – vážili ich, či sú naozaj ťažké, merali najmenšiu, najväčšiu knihu, počítali roky, aké staré knihy sú, zamýšľali sa nad tým, ako mohli toľko rokov vydržať. Naozajstná výzva bola čítanie v švabachu (lomená nemecká latinka, tzv. ozdobné písmo). Zaujímalo ich aj čítanie a porovnávanie starého šlabikára, kuchárskej knižky, dejepisu, zbierky časopisov...

V závere sme vyhodnotili tie NAJ knihy ocenením a zaujímavou záložkou. Táto výzva mala vplyv na deti čo sa týka záujmu o rôzne knihy, ale aj ako pripomenutie, aké príjemné je byť v spoločnosti knihy.